Τα τελευταία λεπτά του αγώνα μπάσκετ έδειξαν ποιο ήταν το πραγματικό φαβορί στην αναμέτρηση Μιλγουόκι-Βοστώνη

Μιλγουόκι VS Βοστώνη παιχνίδι μπάσκετ

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες ήταν πολύ δυνατές και μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, καμία από τις δύο πλευρές δεν ήταν ξεκάθαρο ποια θα κέρδιζε.

Στο δεύτερο παιχνίδι, η Βοστώνη ισοφάρισε τη σειρά με το Μιλγουόκι. Στο πρώτο παιχνίδι, από την άλλη πλευρά, οι δύο ομάδες ήταν κάπως ασταθείς. Οι οπαδοί και οι διοικήσεις των δύο ομάδων είχαν πολλές απορίες για τη δεύτερη συνάντηση. Η πιο ενδιαφέρουσα και ενδιαφέρουσα ήταν το τι θα μπορούσε να αλλάξει σε σύντομο χρονικό διάστημα για να εξουδετερώσει τους πρωταθλητές με διαφορά 23 πόντων.

Η πραγματοποίηση μακρόπνοων προσπαθειών είναι η μόνη απάντηση που μου έρχεται στο μυαλό. Ο Tatum και η παρέα του πέτυχαν 20 τρίποντα από 43 προσπάθειες.  Οι αντίπαλοί τους πέτυχαν μόνο 3 στα 18. Το ζεύγος Brown-Teitum πέταξε 59 πόντους στο ρινγκ, ξεπερνώντας την αποτυχία του Smart. Στο 1-1, το Μιλγουόκι ήταν αποφασισμένο να κερδίσει, αλλά οι αντίπαλοί του έβγαλαν τον καλύτερο γκαρντ του φετινού ΝΒΑ, τον Smart.

Υπήρξαν πολλές αστοχίες, που γράφτηκαν ως μεγάλες ευθύνες, αλλά οι ομάδες δεν έδειξαν ποτέ αποτελέσματα όσο προχωρούσε το παιχνίδι.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε ως αποτέλεσμα μόνο 20% λάθη από το καλάθι και οι ομάδες πέτυχαν 19 από τους 22 πόντους τους στην τέταρτη περίοδο.

Ομάδες μπάσκετ του Μιλγουόκι και της Βοστώνης

Ο Budenholzer, στην πρώτη περίοδο, ζήτησε από τους διαιτητές να επανεξετάσουν την απόφασή τους για τον Adetokunbo, αλλά, δυστυχώς, οι διαιτητές επέμειναν στη γνώμη τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά από τέσσερα λεπτά, υπήρξε μια στιγμή που όλοι θα θυμούνται. Εκείνη τη στιγμή η Βοστώνη έκανε μια αναχαίτιση. Με αυτόν τον τρόπο, ο Tatum έτρεξε σε μια διαφυγή και θέλησε να πετάξει τη μπάλα πάνω από την κορυφή. Δυστυχώς, ο Γιάννης, ο οποίος είχε τρέξει να καλυφθεί, δεν τα κατάφερε. Το κάρφωμα προχώρησε και αφού δύο επιθετικοί συγκρούστηκαν, και οι δύο έπεσαν στο παρκέ. Στη συνέχεια οι διαιτητές εξέτασαν το επεισόδιο για αντιαθλητική συμπεριφορά, αλλά δεν βρήκαν στοιχεία για κάτι τέτοιο. Ο ηγέτης των Μπακς ανέβηκε και πέτυχε ένα μπόνους ελεύθερο σουτ.

Όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν μια αντιπαράθεση και μια ανταλλαγή πόντων. Αλλά όλα έχουν ένα τέλος, και 4:40 πριν από το τέλος του 2/4 υπήρξε μια σύγκρουση μεταξύ του Adetokunbo και του Williams. Μετά από αυτό ο παίκτης του Μιλγουόκι που τραυματίστηκε στο γόνατο, αφού κάθισε για 10 δευτερόλεπτα, σηκώθηκε στα πόδια του και κινήθηκε σε θέση αντεπίθεσης.

Οι φίλαθλοι παρακολούθησαν το παιχνίδι του Αντετοκούνμπο, το οποίο ήταν εξαιρετικό και ο σταρ των Μπακς κατάφερε να σκοράρει πολλούς πόντους και να φτάσει σχεδόν σε ένα καλό βαθμό σε ένα παιχνίδι.

Αν και οι γηπεδούχοι ήταν σίγουροι για τη νίκη, εντούτοις μετά από λίγο η διαφορά πήρε διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν δραστήριοι και χάρη στον Μπράουν, ο οποίος μαζί με τον Χόρφορντ έδειξαν πώς να παίζουν.

Το τέλος ήταν προβλέψιμο. Αφού πήγε στη γραμμή των ελεύθερων βολών στο 103:100, ο Smart έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Η δεύτερη βολή ήταν θολή, μετά την οποία το σήκωσε ο ίδιος. Ήθελε να ρίξει ένα σουτ κάτω από το καλάθι, αλλά μάταια. Ο Ουίλιαμς και ο Χόρφορντ απέτυχαν με τον ίδιο τρόπο.

Με τη λήξη του χρόνου, οι Σέλτικς δεν είχαν ακόμα σκοράρει. “Το Μιλγουόκι δεν κέρδισε εύκολα, δίνοντας προβάδισμα 2-1 στη σειρά.